تقدیر از حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمدعلی رضایی اصفهانی، برای ارائه «نظریه تفسیر موضوعی میان‌رشته‌ای قرآن و علوم»

 

سومین کنگره «کرسی‌های نظریه پردازی، نقد و مناظره در چهل سالگی انقلاب اسلامی» با تجلیل از پانزده نفر از صاحبان کرسی‌های نظریه‌پردازی ایران، صبح روز دوشنبه ۲۰ اسفند ماه 1397 با حضور دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی،سیدسعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، آیت الله علی اکبر رشاد رئیس هیئت حمایت از کرسی‌های نظریه پردازی، حجت الاسلام و المسلمین دکتر عبدالحسین خسروپناه معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد و اساتید حوزه و دانشگاه در سالن غدیر واحد سوهانک دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد.
در این همایش ضمن بررسی چالش‌ها و راهکار‌های حمایت از کرسی‌های آزاد اندیشی در حوزه علوم انسانی از ۱۵ استاد صاحب نظر در سه عرصه فوق تجلیل و قدردانی شد.
در این مراسم حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمدعلی رضایی اصفهانی، برای ارائه «نظریه تفسیر موضوعی میان‌رشته‌ای قرآن و علوم» نیز مورد تقدیر قرار گرفتند.
لازم به ذکر است که ایجاد هیئت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی نقد و مناظره، بهمن ماه ۱۳۷۲ به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید و این هیئت فعالیت خود را با هدف حمایت از گسترش کمی و کیفی برگزاری کرسی‌ها در حوزه علوم انسانی و هنر و معارف و بحث آزاد اندیشی در راستای تشکیل جنبش ملی نقد و نظریه‌پردازی در ایران آغاز کرد.

 

 

نرم‌افزار مهر قرآن با متن کامل ۹۶ عنوان کتاب در ۱۹۲ جلد از آثار محمدعلی رضایی اصفهانی و مجموعه آثار مرکز پژوهشی قرآن کریم المهدی به زبان فارسی، عربی، انگلیسی، اردو، ترکی و تاجیکی در موضوعات خداشناسی، تفسیر و ترجمه قرآن تولید و به‌زودی در دسترس علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.

مرکز پخش : قم، خیابان سمیه، خیابان شهید رجایی، کوچه 4، پلاک 77 ـ شماره تماس 37734094 ـ 025


این نرم‌افزار به‌همت کارشناسان و محققان مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور) و با همکاری مرکز تحقیقات قرآن کریم المهدی (عج)، نرم‌افزار مهر قرآن تولید است که در آن به موضوعاتی از جمله خداشناسی، تفسیر قرآن، ترجمه قرآن، تفسیر علمی قرآن، روش تفسیر، اعجاز قرآن، امام‌شناسی قرآنی، شبهه‌شناسی قرآنی، پرسش و پاسخ‌های قرآنی جوانان، قرآن و علوم انسانی، قرآن و علوم طبیعی (ریاضیات، هنر، نجوم، مدیریت، تربیت و پزشکی)، قرآن و مستشرقان و انس با قرآن از جمله موضوعاتی است که این نرم‌افزار حول آن‌ها به ارائه محتوا پرداخته است.

از جمله کتاب‌هایی که نرم‌افزار مهر قرآن در اختیار کاربر قرار می‌دهد می‌توان به کتاب تفسیر قرآن مهر‏ (۲۴ جلد)، پرسش و پاسخ‌های قرآنی جوانان (۱۲ جلد)، پژوهشی در اعجاز علمی قرآن (۲ جلد) و بررسی مبانی کتاب نقد قرآن (۲ جلد)، اشاره کرد.

در این نرم‌افزار مجموعه سخنرانی‌های رضایی اصفهانی و کارگاه‌های برگزارشده در مرکز پژوهشی قرآن کریم المهدی به همراه تصاویری از مدارک و آثار علمی، چهره‌ها و شخصیت‌ها، سفر‌ها و جلسات انجام‌شده توسط این مرکز در بخش «نگارخانه» این نرم‌افزار ارائه شده است.

جست‌وجو به روش‌های گوناگون در الفاظ و عبارات متن و فهرست کتاب‌های برنامه، قابلیت ارتباط و مقایسه بین متون، امکان محدود کردن دامنه نمایش و جستجو، دسترسی متن قرآن کریم، ارتباط واژگان متون برنامه با چند دوره لغت‌نامه و نیز امکان یادداشت‌برداری ازجمله قابلیت‌های پژوهشی نرم‌افزار مهر قرآن است.

دیدار مسئول حوزه ریاست مدیر حوزه‌های علمیه، حجت الاسلام والمسلمین علیزاده و نیز مسئول مراکز تخصصی حوزه قم حجت الاسلام والمسلمین عباسی و جناب آقای سلمان از مرکز تخصصی قرآن امام علی بن ابیطالب (ع)

(در تاریخ 12 و 15 اسفند ماه 1397)

 

حجت الاسلام والمسلمین علیزاده در سخنان خود بر لزوم آموختن زبان انگلیسی بر طلاب تأکید کرد و خشنودی خویش را از راه اندازی رشته‌های «قرآن و علوم» و «قرآن و مستشرقان» اعلام، و توصیه کرد طلاب از این فرصت در حوزه استفاده کنند.

 

 

 

انتصاب شایسته جناب حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمدعلی رضایی اصفهانی را به عنوان «رئیس مجتمع آموزش عالی قرآن و حدیث» جامعه المصطفی العالمیه (شامل چهار مدرسه قرآن و حدیث) تبریک عرض می‌نماییم.

 

امیدواریم در ظل عنایات ولی عصر(عج) توفیقات بیشتر در خدمت قرآن و اهل بیت(ع) و نظام اسلامی داشته باشند.