زندگی این ناچیز از آغاز تا کنون به پنج مرحله قابل تقسیم است بدین شرح : 1. از تولد تا آغاز تحصیل در حوزه (1361-1344) ؛ 2. آغاز تحصیل در مدرسه علمیه امام صادق (ع) (1362-1361) ؛  3. ورود به مدرسه امام باقر (ع) و دروس آزاد حوزه مشهد (1367-1362) ؛ 4. ورود به دانشگاه علوم اسلامی رضوی (1378 – 1367) ؛ 5. عزیمت به حوزه علمیه قم تا کنون (تا کنون – 1378) که اینک به اختصار به بازخوانی آنها می پردازم . شاید برای برخی از مخاطبان بویژه طلاب ، دانشجویان و جوانان عزیز مفید باشد :

 1. از تولد تا آغاز تحصیل در حوزه (1361-1344)

بسمه تعالی

زندگینامه علمی

آقای حسین علوی مهر در تیرماه سال 1342 در شهرستان اهواز در خانواده ای مذهبی به دنیا آمد و در سنین کودکی به بوشهر مهاجرت می کند تحصیلات خود را تا دیپلم در همان شهر گذرانده، سپس با وجود این که در سالهای 61 و 62  در کنکور امتحان داده و پذیرفته می شود اما ترجیح می دهد دروس حوزه را بخواند. وی جهت ادامه تحصیل راهی حوزه علمیه اصفهان شده و ادبیات عرب را در مدت یک سال و نیم در آن حوزه تمام می کند. سپس برای ادامه تحصیل به شهر مقدس قم هجرت میکند. از سال 1363 به ادامه دروس پرداخته و سطوح عالیه را نزد اساتید بارز آن زمان، از جمله آیات وجدانی فخر، اعتمادى، موسوی تهرانى، احمد پایانى، جعفر سبحانی و جوادی آملى به اتمام می رساند. از سال 1368 در درس خارج آیات عظام مکارم شیرازى، وحید خراسانى، و میرزای تبریزی شرکت نموده و در سال 1371 در آزمون ورودی رشته تخصصی تفسیر و علوم قرآن حوزه علمیه قم شرکت نموده و پذیرفته می شوند و در سال 76-  75رتبه ممتاز را کسب می نماید.

بسمه تعالی

حجت الاسلام و المسلمين دکتر سيد عبدالکريم حيدري
تاريخ تولد: 1337
تحصيلات حوزوي / کلاسيک:
حوزوي: علوم اسلامي، گرايش فقه و اصول، حوزه علميه قم
کارشناسي: مهندسي نفت، دانشگاه بغداد
کارشناسي ارشد: علوم قرآن و حديث، دانشگاه اصول دين
دکتري: علوم قرآن و حديث، دانشگاه تهران، دانشکده الهيات
فعاليت‌هاي علمي، آموزشي، پژوهشي

زندگينامه:


پس از تحصيلات ابتدائي از سال 1349 هجري شمسي تحصيلات حوزوي را در شهرستان حيدريه آغاز كردم و 4 سال در حوزه علميه هراتي تحصيل كردم.

سال 53 وارد حوزه علميه قم شدم و در مدرسه مرحوم آيه العظمي گلپايگاني ادامه تحصيل دادم. دروس سطح را در خدمت اساتيد مانند حجج اسلام : صلواتي، حسن تهراني، ستوده ، سيد علي محقق داماد ، كريمي جهرمي، شريعتي كاشاني ، صانعي و موسوي تهراني فراگرفتم.

از سال 61 درس خارج فقه و اصول را نزد اساتيد بزرگوار حضرات آيات : فاضل لنكراني، مكارم شيرازي ، صانعي ، منتظري ، وحيد خراساني و گلپايگاني نزديك 15 سال گذراندم.

در اين دوره تحصيلي 5 جلد اصول فقه استدلالي را كه مشتمل بر بيش از نيمي از علم اصول فقه است را تأليف کردم که هنوز به صورت مخطوط است وانگيره اين کار سنگين آن بود که اجتهاد واقعي و اتخاذ آراء در مسائل فقه بدون اجتهاد و اتخاذ آراء در مسائل اصول فقه ممكن نيست.