زندگينامه:


پس از تحصيلات ابتدائي از سال 1349 هجري شمسي تحصيلات حوزوي را در شهرستان حيدريه آغاز كردم و 4 سال در حوزه علميه هراتي تحصيل كردم.

سال 53 وارد حوزه علميه قم شدم و در مدرسه مرحوم آيه العظمي گلپايگاني ادامه تحصيل دادم. دروس سطح را در خدمت اساتيد مانند حجج اسلام : صلواتي، حسن تهراني، ستوده ، سيد علي محقق داماد ، كريمي جهرمي، شريعتي كاشاني ، صانعي و موسوي تهراني فراگرفتم.

از سال 61 درس خارج فقه و اصول را نزد اساتيد بزرگوار حضرات آيات : فاضل لنكراني، مكارم شيرازي ، صانعي ، منتظري ، وحيد خراساني و گلپايگاني نزديك 15 سال گذراندم.

در اين دوره تحصيلي 5 جلد اصول فقه استدلالي را كه مشتمل بر بيش از نيمي از علم اصول فقه است را تأليف کردم که هنوز به صورت مخطوط است وانگيره اين کار سنگين آن بود که اجتهاد واقعي و اتخاذ آراء در مسائل فقه بدون اجتهاد و اتخاذ آراء در مسائل اصول فقه ممكن نيست.


سپس رساله فقهي اجتهادي پيرامون (طهارت اهل كتاب و مشركين) را بعنوان رساله كارشناسي ارشد قرار داده و تاليف كردم.

فلسفه اسلامي را با خواندن كتب : منظومه سبزواري، نهايه الحكمه، اشارات بوعلي، مجلداتي از اسفار ملا صدرا، و فلسفه جامعه تاريخ نزد اساتيد بزرگواري چون: شهيد مطهري، آيه الله جوادي آملي، انصاري شيرازي، حسن زاده آملي، محمدي گيلاني، نكونام و فياضي فرا گرفتم.

عرفان اسلامي را با تلمذ و تحصيل كتاب: فصوص الحكم محي الدين و مصباح الانس نزد عارف رهپيموده استاد حسن زاده آملي فرا گرفتم.

جهت فرا گيري زبان انگليسي، چون از كلاس ششم ابتدائي به حوزه علميه منتقل شده بودم، تمام كتب درسهاي زبان راهنمائي ، دبيرستان و كارشناسي دانشگاه را در طول يكسال نزد استاد محرم خاني گذراندم. سپس دوره 4 جلدي زبان را در مركز آموزش زبان مركز آموش عالي باقر العلوم (عليه السلام) سپري كردم تا آمادگي حضور در كلاس¬هاي زبان دوره ارشد و دكتراي دانشگاه را بيابم.

سپس در كنكور ورودي كارشناسي ارشد (تربيت مدرس دانشگاه قم) شركت كرده و پس از قبولي و گذراندن دوره تحصيلي فارغ التحصيل شدم و رساله پايان نامه من با نمره 20 حائز بالاترين رتبه دانشگاه شد.

سال 77 در كنكور دكتراي علوم قرآن و حديث همان (تربيت مدرس دانشگاه قم) شركت كرده و سال 80 دوره آموزشي را با معدل 78/18 به پايان رساندم.

در آن سال عضو هيئت علمي گروه علمي قرآن و حديث مركز جهاني علوم اسلامي قم شده و تا كنون به تدريس براي طلاب غير ايراني مشغولم.

در طول دوران تحصيل مشغول تدريس رشته¬ها ودروس ادبيات عربي، منطق، فلسفه، معارف، اقتصاد اسلامي، اخلاق، نظام تربيتي، فقه مقارن، علوم قرآن و قرآن و مشركان در حوزه¬ها و مدارس و دانشگاه¬هاي مختلف بوده¬ام.

كتب: ‏ 


1. طهارت اهل كتاب و مشركان/ انتشارات اسلامي / 1377
2. گفتگوي مذاهب اسلامي (عدالت صحابه) / انتشارات اسلامي/1381
3. شيعيان علي (عليه السلام) از نگاه پيامبر(ص) / انتشارات اسلامي /81 و چاپ دوم 1385
4. شگفتيهاي پس از فروپاشي / انتشارات اسلامي/ 1383
5. تلخيص دروس في الفقه المقارن ( متن درسي سابق
6. مسائل من الفقه المقارن (متن درسي) / مركز جهاني علوم اسلامي/78
7. ترجمه قرآن به زبان كردي (نظارت علمي) / سازمان تبليغات اسلامي /1417
8. مناسك فقه شافعي و حنفي/ بعثه مقام معظم رهبري /80
9. مباني شيوه برخورد با اهل سنت (تاليف گروهي) / سازمان تبليغات اسلامي/75
10. كتاب جامع اهل حق (تاليف گروهي) / سازمان تبليغات اسلامي /78
11. اولين ترجمه قرآن به زبان کردي ( ناظر علمي / چاپ سازمان تبليغات اسلامي
12. مباني فقهي حكم اعدام سلمان رشدي در مذاهب (گروهي) / سازمان تبليغات اسلامي / 73